Informacje

Zestaw instalacji fotowoltaicznej składa się z poniższych elementów:

Panele słoneczne PV SE 245/250 Premium

Polecamy panele fotowoltaiczne PV SE 245/250 Premium polskiej firmy Solar Energy gwarantujące największy uzysk energii z 1 metra kwadratowego powierzchni.
Wysokowydajny polikrystaliczny moduł fotowoltaiczny z gwarancją najwyższej jakości charakteryzuje się wysoką efektywnością stosowanych ogniw, posiada system diod bocznikowych niwelujący efekt zacienienia panelu. Dzięki zastosowaniu hartowanego szkła o wysokiej transmitancji zapewnia wyższą absorbcję promieni słonecznych niż standardowe szkło solarne zwiększając efektywność modułu.
Panel PV SE 250 Premium firmy Solar-Energy Gwarancja producenta na wydajność modułu trwa 30 lat. Unikalny profil ram aluminiowych oraz wysokiej jakości folia Backsheet zapewnia wysoką klasę szczelności i zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych. Waga modułu jest stosunkowo niska - poniżej 19 kg. Dzięki systemowi sortowania podczas końcowego etapu produkcji według natężenia prądu oraz mocy wyjściowej ogranicza się straty w kompletnej instalacji. Jakości i certyfikaty Solar Energy:

  • ISO 9001: 2008 System Zarządzania Jakością w zakresie Projektowania i Produkcji Modułów Fotowoltaicznych
  • ISO 14001: 2004 - System Zarządzania Środowiskowego
  • IEC 61215: 2005 i IEC 61730: 2004 Class A z certyfikatem FI (Facility Inspection) TUV Rheinland
  • CE, UL 1703

 

Model modułu PV SE 250 PV SE 245
STC - Standardowe warunki testowania
Naświetlenie 1000 W/m2 , temp. otoczenia 20 C, prędkość wiatru 1m/s

Maksymalna moc znamionowa [Pmpp] 250 Wp 245 Wp Napięcie jałowe [Uoc] 38,10 V 38,00 V Prąd zwarciowy [Isc] 8,83 A 8,70 A Maksymalne napięcie znamionowe 30,10 V 30,00 V Maksymalny prąd znamionowy 8,31 A 8,15 A

Efektywność ogniw > 17,40 % Tolerancja 0 - 3 %

Standardowe wymiary panelu wynoszą

1640 mm / 992 mm / 40 mm

Konstrukcja pod panele

Montaż paneli odbywa się z użyciem konstrukcji aluminiowych i odpowiednio do rodzaju dachu dostosowanych kotew montażowych firmy Remor.
W zależności od rodzaju połaci (np. papa, blachodachówka, dachówka) oraz kąta nachylenia stosuje się opcjonalnie konstrukcje ramowe ekierkowe pozwalające na uzyskanie optymalnego kąta nachylenia względem horyzontu.
Zasadą jest zapewnienie minimalnej ingerencji oraz 100 % szczelności.
Katalog produktów dostępny na stronie producenta ww.remor.pl

Okablowanie

Złączka MC4Instalacje stałoprądowe fotowoltaiczne wymagają zastosowania przewodów solarnych oraz złączy MC4 w klasie szczelności IP 65.
Polecamy okablowanie firmy Helukabel HK-SO-SOLARFLEX-X.

Inwerter

Inwerter Sunny Boy firmy SMAInwerter jest sercem instalacji fotowoltaicznej. Do każdej instalacji dobierany jest odpowiedni inwerter jedno - lub trzyfazowy o właściwej mocy. Urządzenie spełnia rolę przetwornika prądu stałego na zmienny , sterowania i optymalizacji wydajności instalacji dzięki funkcji Mpp trucker. Raportuje on-line dzięki czemu na bieżąco można analizować pracę elektrowni słonecznej.

Największym (blisko połowa globalnej produkcji inwerterów) producentem jest niemiecka firma SMA.

Licznik energii, zabezpieczenia oraz instalacja elektryczna AC/ prąd zmienny

Integracja instalacji PV z siecią publiczną oraz odsprzedaż energii elektrycznej wymaga zaprojektowania i wykonania dodatkowej instalacji zmiennoprądowej pomiędzy inwerterem a przyłączem energetycznym. Wymagany jest licznik energii oraz dodatkowe zabezpieczenia prądowe / bezpieczniki/.

zobacz ofertę paneli

Najczęstsze pytania wraz z odpowiedziami (FAQ):

Czy to są panele słoneczne „na wodę”?

Nie, to nie to samo. Bardzo często mylimy panele fotowoltaiczne na dachu z kolektorami słonecznymi służącymi ogrzewaniu wody. Są to różne systemy choć obydwa wykorzystują energię promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne nie mają nic wspólnego z wodą. Służą do produkcji prądu dzięki efektowi fotowoltaicznemu. Panele mają wiele nazw: bateria słoneczna, ogniwa słoneczne, panele solarne, solary, moduły PV. Spotykamy je często w kalkulatorach lub przy drogach gdzie zasilają oświetlenie znaków drogowych. Satelita na orbicie Ziemi jest również wyposażony w panele fotowoltaiczne.
Obecnie można montować je na budynkach w celu sprzedaży uzyskanego prądu do sieci.

Czy w Polsce przypadkiem nie jest zbyt ciemno na panele słoneczne?

Nie. Podobne warunki nasłonecznienia mają sąsiednie Niemcy , gdzie instalacje fotowoltaiczne są bardzo popularne. W Polsce dla paneli o mocy 1000 Wp (cztery panele 250 Wp) instalacja skierowana na południe wytworzy w ciągu roku około 900-1100 kWh energii elektrycznej.
Mapa nasłonecznienia Polski Ważny jest kierunek skierowania paneli na południe oraz kąt padania promieni. Nie powinny być też zacienione. Panele fotowoltaiczne „nie lubią” zbyt wysokich temperatur gdyż tracą swoją sprawność stąd polski klimat umiarkowany jest dla nich jak najbardziej odpowiedni. Mapa nasłonecznienia znajduje się tutaj.

Czy to mi się opłaci?

Tak. Żywotność modułów fotowoltaicznych jest szacowana na 25 lat. Inwestycje będą się zwracały po ok. 7 latach od montażu i będą generowały stały dochód. Istotny wpływ na opłacalność instalacji mają dotacje wg nowej ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) oraz 40 % dotacje z programu NFOSiGW „Prosument”.

Ile muszę zapłacić na rozpoczęciu inwestycji?

Nic. Aby rozpocząć inwestycję nie trzeba mieć finansowych wkładów własnych. Finansowanie odbywa się wg następującego wzorca:

  • Na całość instalacji otrzymujesz kredyt o oprocentowaniu 1%.
  • Zamawiasz, montujesz instalację. Otrzymujesz fakturę , którą przedstawiasz w banku.
  • Bank płaci instalatorowi i przedkłada wniosek o dotację z programu „Prosument”.
  • Dotacja wpływa na konto kredytu pomniejszając go o 40% , pozostałą część spłacasz w ratach. Z tego co wyprodukują panele wystarczy na spłatę raty a po ok. 7 latach zaczyna zarabiać na Ciebie.
Mam już obciążoną hipotekę, czy otrzymam kredyt?

Tak. Zabezpieczeniem kredytu jest zastaw sądowy na instalacji (tak jak na samochodzie kupionym na kredyt). Hipoteka nie jest obciążana.

Ile kosztuje taka instalacja?

Średnia cena instalacji to 8 000,- zł za 1 kWp , czyli 4 panele. Gospodarstwo domowe potrzebuje średnio 4 kWp czyli 16 paneli co kosztuje 32 tys. zł z czego dotacja z programu Prosument - 40 % wyniesie 12 800 zł. Pozostałą kwotę masz do spłaty przez np. 7 lat w ratach po 236 zł miesięcznie.

Ile energii wyprodukuje miesięcznie instalacja?

Dla przykładu podajemy wartości dotyczące realnej instalacji. W jej skład wchodzi 18 paneli o kącie nachylenia 26 stopni i azymucie względem południa 45 stopni. Wydajność zależy od ustawienia paneli w stosunku do południa i kąta nachylenia (optymalnie winien być ok. 35 stopni i idealnie na południe). W zależności od pory roku i nasłonecznienia terenu uzyski dla przykładowej istniejącej instalacji o mocy 4,77 kW są następujące:

Miesiąc Wygenerowana energia Miesiąc Wygenerowana energia
Styczeń 171 kWh Lipiec 533 kWh
Luty 260 kWh Sierpień 506 kWh
Marzec 410 kWh Wrzesień 425 kWh
kWhiecień 479 kWh Październik 325 kWh
Maj 531 kWh Listopad 201 kWh
Czerwiec 521 kWh Grudzień 139 kWh
2375 kWh 2129 kWh

Uzysk roczny instalacji wynosi 4504 kWh.